Bülten ve Dergi

NSP_PREV NSP_NEXT
Oda Dergi Aralık 2015
Oda Dergi Mayıs 2012
Odadan
Oda Dergi Eylül 2012
Oda Dergi Aralık 2013
İş veya Eleman Arayanlar
Üye E-Posta
A+ R A-

VALİMİZ: “MİMARİ DEĞERLERİ SOSYAL DEĞERLER BÜTÜNLÜĞÜ OLARAK GÖRMEK GEREKİR”

vali-ziyaretÜlkemizde doğal afetler nedeniyle çarpık ve uygunsuz yapıların vatandaşlarımızın can güvenliğini tehlikeye attığını belirten Valimiz, “Mersin’in gerek Büyükşehir gerek sahil bandı gerekse kırsal ölçekteki yapılaşma çalışmalarına geçmişte olduğu gibi yeni dönemde de devam edeceğiz” dedi.
Mimarlar Odası Mersin Şubesi Yeni Yönetimi, Başkan Sinan Tütüncü önderliğinde Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’na nezaket ziyaretinde bulundu. Mersin’in yapısal anlamda sorunlarının masaya yatırıldığı ziyarette konuşan Valimiz, Mimarlar Odası’nın bulunduğu her ilde kentlerin fonksiyonel-kültürel değerlerin korunması ile görsel anlamda gelişmesine kadar birçok alanda katkı sağladığını söyledi. “Kent bütünlüğü içerisindeki tüm yapılaşmalar; mimarlarımızın aslında bakışını yansıtan, onların değerlerini dışa vuran ve toplumsal değerleri yansıtan bir bütünlüktür” diyen Valimiz, şöyle konuştu: “Nasıl geriye dönük baktığımızda geçmiş uygarlıkları ve o dönemden kalan yapıları uygarlıkların geliştikleri ve elde ettikleri kazanımlar olarak görüyorsak, bunun bugünkü yansımaları da aynı sonucun günümüze taşınmış boyutlarıdır. Bu açıdan mimari değerleri sadece yapılaşma anlamında değil, kentlerin ve ülkelerin kültürel toplumsal ve sosyal değerler bütünlüğü olarak da görmek gerekir. Bu bağlamda Mimarlar Odalarımızın söyleyecek sözü ve yapacağı önemli katkıları bulunmaktadır. Mersin açısından baktığımız zamanda birçok alanda yapılaşmadan kaynaklanan, yapı mimarisinden doğan ve imar planlarına kadar uzanan aşılması gereken temel sorunlarımız vardır. Tıpkı büyük kentlerde yaşandığı gibi.”
Çarpık ve uygunsuz yapılaşma nedeniyle ülkemizde birçok vatandaşımızın hayatını kaybettiğine vurgu yapan Valimiz, “Çok ağır kayıplar verdiğimiz doğal afetlerden başlayarak sosyal sorunlara ve sıkıntılara kadar olan birçok konu, yaşanılan temel sorunların kaynağında yer alıyor. Bu nedenle Mersin’in gerek Büyükşehir gerek sahil bandı gerekse kırsal ölçekteki yapılaşma çalışmalarına geçmişte olduğu gibi yeni dönemde de devam edeceğiz. Öte yandan Mersin’in tarihi geçmişini yansıtan ve bugüne kadar taşıyan yapıları bulunmaktadır. İlgisiz ve bakımsız kalan bu yapılarla ilgili olarak da Valiliğimizin çok özel çalışmaları bulunmaktadır. Gelecek dönemde Mersin Mimarlar Odası ile birlikte geniş katılımlı bir buluşmayla da bahsi geçen konuları geniş boyutlarıyla ele alcağız. Kesin kararlı olduğumuz nokta odur ki, Mersin’in Uray Caddesi’nden başlayarak tarihi kent mirasının geçmişinden bugüne taşıyan bütünlüklerin hem korunması hem de geleceğe taşınması lazım. Çünkü Türkiye’de koruma anlayışı sadece restore etmeyi içeriyor. Halbuki bir büyük düşünürün dediği gibi ‘İnsan sıcaklığını hissetmeyen hiçbir yapı ne sıcak ne sağlıklı ne de kalıcıdır.’” İfadelerini kullandı.

Mimarlar Odası Mersin Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Tütüncü ise kentteki yapılaşmanın kontrollü bir şekilde sağlanması amacıyla çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmaların devam edeceğini kaydetti. 14.02.2012

Etkinlikler

Tüm Etkinlikler