Bülten ve Dergi

NSP_PREV NSP_NEXT
Oda Dergi Aralık 2015
Oda Dergi Mayıs 2012
Odadan
Oda Dergi Eylül 2012
Oda Dergi Haziran 2012
İş veya Eleman Arayanlar
Üye E-Posta
A+ R A-

Basın Bildirisi: Van Depremi

BASIN BİLDİRİSİ: Van’da Yaşanan Deprem, Toplumumuz İçin “Güvenli Yaşam Alanları” Olmadığını Bir Kez Daha Açıkça Göstermiştir...      24.10.2011

23.10.2011 Pazar günü, öğle saatlerinde merkez üssü Van’a bağlı Tabanlı Köyü olanve rihter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğünde bir deprem, başta Van il merkezi olmak üzere, Erciş ilçesive ilçeye bağlı bir çok yerleşim merkezinde yüzlerce binayı yerle bir etmiştir.

Pek çok vatandaşımızın ölümüne neden olan doğa olayının, doğal olmayan yıkımı karşısında öncelikle tüm halkımıza baş sağlığı diliyor, yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.

1999 Büyük Marmara depreminin toplumumuz üzerinde yarattığı travma henüz atlatılmadan, ülkemiz yine, yeni bir depremle derinden sarsıldı. Toplum olarak bu zor günlerimizin birlikve dayanışma ile aşılacağına inanıyoruz. 

Bizler; ülkemizde yaşanan önceki depremlerin yıkımının arasından, kamu yönetiminin ciddi zihniyetve yapısal bir dönüşüm geçireceğini ümit etmiştik. Ancak, yaşadığımız Van depremi sonrasında da gördük ki, kamu yönetimi deprem olgusunu bir bütünsellik içerisinde ele alarak, kentlerimizin afetlere hazırlanmasıve ortaya çıkabilecek zararların en aza indirilebilmesi için yeni yöntemler geliştirememiştir.

Deprem sonrası yine bildik görüntüler, yine yetkililerin bildik basın demeçleri, oysa halkımızın deprem sonrasıverilen “acınızı paylaşıyoruz” demeçlerinden çok, deprem öncesi depremin afet olmasının önüne geçecek ciddi tedbirlereve mevzuata ihtiyacı vardır.

Mimarlar Odası olarak;

* Karar süreçlerinde bilimin rehberliğinde kamuve toplum yararının esas alınmasıve toplum katılımının şart olması gerektiğini, 

* Çok otoriteli planlama süreçlerine sonverilmesini, 

* Kentsel dönüşüm adı altında yeni yağma uygulamaları yerine, afetlere karşı kentlerimizin hazırlanmasının sağlanmasını, 

* Yapılaşma ile ilgili mevzuatımızın, bir bütünsellik içerisinde yeniden ele alınmasını, 

* İvedi gereksinimimiz olan yaşamçevrelerimizin sağlıklıve güvenli hale getirilmesi, yapı stokumuzun iyileştirilmesini, 

* Kamu yönetiminin afet olgusunu bütünsel olarak görmesinive bu doğrultuda ele almasını, 

* Yapı denetim sisteminin, kamusal bir hizmet olarak ele alınmasınıve her tür ticari kaygıdan uzak yeniden örgütlenmesini, 

* Yaşam alanlarımızın pazarlanacak bir meta olarak görülmemesini, 

* Afetlere yönelik planlama süreçlerinin, yoksulluğunve eşitsizliğin azaltılması hedefi ile ele alınmasını, 

* Sağlıksızve güvensiz yerleşmelerde yaşamanın kader olmadığını, 

 

Kamuoyumuzla pek çok defa paylaşmamıza karşın bu konuların tamamında, geçen sürede yetkililerin olumlu bir yaklaşımını görmek mümkün olmamıştır. Buna karşın uygulanmakta olan “yağma-talan politikaları” ile her geçen gün kentlerimiz afetlere daha açık hale gelmektedir.

Kamu yönetiminden sağlıklıve güvenli bir yaşamçevresi talep etmek, kent, kültür, demokrasive mimarlık ortamı için gerekli olduğu kadar, afetler karşısında temel yaklaşımımızı da oluşturmaktadır. Bu bağlamda “sağlıklıve güvenli birçevrede yaşama hakkı” toplumsal bir talep haline gelmedikçe, ülkemizde depremlerin yol açtığı yıkımlar kaçınılmaz olacaktır. 

 Değerli kamuoyumuza saygıyla duyurulur.

MİMARLAR ODASI

Merkez Yönetim Kurulu

Etkinlikler

Tüm Etkinlikler